O klitorisu uzduž i poprijeko
Kad pročitate ovaj naslov vjerojtano mislite da uzduž i poprijeko klitorisa znači razdaljinu koju mjerimo milimetrima i gdje se baš i nema što istražiti „uzduž i poprijeko“. Ali, moram vam reći da niste u pravu. Klitoris nije tako mali kako nam se čini. Novija istraživanja klitorisa pokazala su nam važne činjenice o veličini i smještaju klitorisa.
Da odmah razjasnim, vršak klitorisa je zaista mali, to je ona kvržica koju naši partneri tako često promaše dok se trude pružiti nam zadovoljstvo. Iako mala, jako je moćna – u vršku klitorisa imamo oko 8000 nervnih završetaka i zato je tako osjetljiv na dodir i stimulaciju. Srećom, da ne bismo cijelo vrijeme hodale po svijetu uzbuđene i u iščekivanju orgazma, majka priroda nam je napravila kapicu koja prekriva vršak klitorisa i tako ga štiti od stalne stimulacije. Dakako kad ga želimo stimulirati, kapica se lako pomakne prema gore. No, muškarci pazite – vršak klitorisa je zaista jaaaaako osjetljiv i grublji pokreti u fazi početnog uzbuđenja mogu biti neugodni.
Pogledom na slike klitorisa u ovom tekstu, postaje nam jasnije, usporedimo li dimenzije vrška klitorisa, dakle onog dijela za koji smo mislile da je samo to klitoris i cijele njegove veličine pa zaista postajemo svjesni da uzduž i poprijeko klitorisa imamo što istraživati. Kao što vidimo na slikama najveći dio klitorisa je iznutra. Ženski orgazam, o kojem smo već pisali na ovim stranicama, događa se stimulacijom klitorisa, mit o vaginalnom i klitorisnom orgazmu nema što reći pred činjenicom da neke žene doživljavaju orgazam stimulacijim klitorisa iznutra, a nekim ženama (a istraživanja nam daju različitke podatke tj da od 30 do 70 % žena) treba još i dodatna stimulacija vrška klitorisa. To ovisi o građi klitorisa. I ako vaš pogleda na dolje otkriva da vaš klitoris nije kao na onoj slici koju ste vidjele u onom časopisu ili kao kod vaše prijateljice, nemojte misliti da nešto nije u redu s vašim klitorisom. Naime vidljivi dio klitorisa jako varira u veličini. No bez obzira na veličinu svaki ima 8000 nervnih završetaka i svaki vas može jednako dobro dovesti do orgazma.
Još jedna činjenica o klitorisu – taman kad nam najviše treba (kad samo što nismo doživjele orgazam) vršak klitorisa ima tendenciju povući se prema unutra i tako postati teže dostupan. U tom slučaju treba promijeniti polpžaj ili promijeniti način stimulacije da ga se lakše „dohvati“ Poožaj u kojem je partnerica gore ili partner odostraga lakše omogućavaju stimulaciju klitorisa, no to opet ovisi o građi svake pojedine žene. Pitam se ponekad zašto nam je majka priroda štoriju s klitorisom tako smjestila. A onda vjerujem da ćemo novijim istraživanjima saznati nove činjenice koje će nam omogućiti bolje upoznavanje funkcioniranja naših klitorisa uzduž i poprijeko.