Seksualne smetnje dijelimo na:
1. Poremećaje seksualne želje
Seksualna želja je jedan od naših primarnih nagona. Nezadovoljen seksualni nagon tj. nezadovoljena seksualna želja nas snažno motivira i pokreće na akciju. Ponekad, seksualna želja može biti izvor teškoća u seksualnom funkcioniranju. Može biti smanjena ili povećana – tada govorimo o poremećaju kvantitete seksualne želje; a može biti i promijenjen izvor seksualne ugode, uzbuđenja i zadovoljenja i tada govorimo o poremećaju kvalitete seksualne želje.
Od nabrojenih smetnji, smanjena ili nedostatna seksualna želja (a u najtežem obliku seksualna averzija), je najčešći poremećaj koji dovodi do smanjenja učestalosti ili potpunog izostanaka seksualnih aktivnosti. Prisutna je kod muškaraca i kod žena i istraživanja je navode kao najčešću seksualnu smetnju. U istraživanju provedenom u Zagrebu 2003. godine, 5,3% Zagrepčana izjavilo je da je u zadnjih mjesec dana imalo problema zbog smanjene seksualne želje. Kod žena, pokazalo se da svaka treća Zagrepčanka ima smetnje seksualne želje.
Ako ste i vi među onima koji imaju neku od smetnju želje, važno je znati da se ta smetnja vrlo uspješno tretira i da je uspješnost izlječenja preko 90%.
2. Ženske seksualne smetnje
1. Smetnje postizanja orgazma i anorgazmija. Anorgazmija je nemogućnost postizanja orgazma. Svaka peta žena ima smetnje orgazma.
Postoji primarna i sekundarna te situacijska anorgazmija. Primarna se odnosi na žene koje nisu nikada doživjele orgazam, a sekundarna se odnosi na žene koje su redovno bile orgazmične u jednom razdoblju života no to više nisu. Situacijska anorgazmija označava žene koje su doživjele orgazam u jednoj ili više prilika, no samo pod određenim okolnostima, npr. kad masturbiraju, no one ne mogu doživjeti orgazam kod ih stimulira partner. Uspješnost liječenja anorgazmije je oko 80 - 90%.
2. Prebrzi orgazamje razmjerno rijetko stanje. Problem kod žena koje dožive prebrzi orgazam je u tome što, nakon orgazma, nemaju više interes za daljnjom seksualnom aktivnošću i često je doživljavaju kao fizički neugodnu.
3. Bolni snošaj ili dispareunija se može pojaviti u bilo kojoj dobi života žene. Svaka deseta žena osjeća bol vezanu uz seksualnu aktivnost.
Bol se može pojaviti na početku penetracije, sredinom, u vrijeme orgazma ili nakon završenog koitusa. Bol se može osjetiti kao žarenje, oštra bol, kao pečenje ili grčevi. Može se osjetiti izvana, unutar rodnice ili duboko u zdjelici ili trbuhu. Dispareunija ugrožava seksualno uživanje i može ometati seksualno uzbudjenje i orgazam. Strah od boli može ženu učiniti napetom i umanjiti njen seksualni užitak. Često žene koje imaju dispareuniju, izbjegavaju koitalnu aktivnost (penetraciju) ili apstiniraju od svih oblika seksualne aktivnosti.
Najveći dio žena šuti o ovom poremećaju i ne čini ništa po tom pitanju: ne obraćaju se ginekologu niti ne traže razgovor sa seksualnim terapeutom. To je šteta jer se i ovaj poremećaj može uspješno liječiti.
4. Vaginizam je stanje u kojem se mišići oko vanjske trećine rodnice nevoljno (nekontrolirano) stišću, kao reakcija na pokušaj penetracije u rodnicu. Pogađa žene bilo koje dobi. Intenzitet tog refleksa je vrlo različit. Jedna krajnost vaginizma je da se otvor rodnice tako čvrsto zatvara da sprječava ne samo snošaj već i umetanje prsta. U blažim oblicima, snošaj je moguć i uz vaginizam ali dovodi do boli u zdjelici.
3. Muške seksualne smetnje
1. Preuranjena ejakulacija
Ejakulacija nakon neznatnog seksualnog podraživanja, prije ili neposredno nakon penetracije, te prije nego što to osoba želi. Po vrsti preuranjena ejakulacijamože biti:
Primarna (oduvijek je bila prisutna) ili sekundarna (pojavila se u nekom trenutku u životu). Također može biti generalizirana (uvijek i sa svakom partnericom/om je prisutna) ili situacijska (pojavljuje se samo u nekim situacijama ili samo s nekim partnericama/ima).
2. Smetnje erekcije (erektila disfunkcija)
Erektilna disfunkcija je nesposobnost postizanja ili održavanja erekcije do završetka seksualne aktivnosti. Prisutna je kod 10-20% muškaraca.
- Kod mlađih od 35 godina prisutna je samo u 1% populacije;
- U dobi 60-70 godina, prisutna je u 25-30% ;
- Preko 70% iza 80. godine.
Primarna (oduvijek je bila prisutna) ili sekundarna (pojavila se u nekom trenutku u životu muškarca).
Generalizirana (uvijek i sa svakom partnericom/om je prisutna) ili situacijska (pojavljuje se samo u nekim situacijama ili samo s nekim partnericama/ima).
Mogu je uzrokovati i:
- alkoholizam;
- neki lijekovi: antihipertenzivi, antidepresivi, antipsihotici, litij,
- droge: amfetamini, barbiturati, narkotici, kanabis, kokain
3. Odgođena ejakulacija
Ova smetnja nije česta kod muškaraca, no potrebna je dugotrajna terapija i puno realnosti u očekivanjima. Radi se o nemogućnost postizanja ili dugotrajnom vremenu do postizanja orgazma i ejakulacije za vrijeme snošaja. Kod nekih klijenata ejakulacija je moguća u masturbaciji, kod nekih klijenta niti tada